Vpis v kataster stavb
Odločili ste se za nakup ali izgradnjo objekta. Seveda je pri tem treba poskrbeti za birokracijo in številna opravila ter dokumente. Eno izmed takšnih opravil je vpis v kataster stavb.
Vpis v kataster stavb je nujno potreben za vse stavbe, ki imajo gradbeno in uporabno dovoljenje. Zmotno je mišljenje, da je vpis stavbe v kataster stavb izveden avtomatično ob izdaji gradbenega dovoljenja ali z zakoličbo stavbe. Vpis v kataster stavb se izvede po končani gradnji.
V kolikor se vam mudi je vpis v kataster stavb mogoč šele, ko je stavba v taki gradbeni fazi, da je površino mogoče izmeriti v skladu s standardom SIST ISO 9836:2017 Standardi za lastnosti stavb - Definicija in računanje indikatorjev površine in prostornine in drugo področno zakonodajo.
Pri vpisu v kataster stavb, nepremičnino izmerimo od zunaj in od znotraj, kar pomeni, da geodeti izmerimo vsak prostor v stavbi posebej. Na podlagi tako izvedene izmere izračunamo površino stavbe od katere je v pretežnem delu odvisna vrednost vaše nepremičnine in posledično obdavčitev vaše nepremičnine. Zato vpis v kataster stavb zaupajte nam, strokovnjakom, kjer vam bomo ob vpisu v kataster stavb ustrezno svetovali.
Vpis stavbe v kataster stavb evidentiramo na zahtevo;
- investitorja gradnje,
- lastnik parcele, na kateri stoji stavba ali je z njo povezana,
- imetnika stavbne pravice,
- lastnika stavbe ali dela stavbe,
- uporabnika stavbe ali dela stavbe,
- upravnika večstanovanjske stavbe.
Poleg vpisa v kataster stavb je potrebno določiti zemljišče pod stavbo ali fundus stavbe, ki ga evidentiramo za zahtevo;
- lastnika zemljišča,
- imetnika stavbne pravice,
- investitorja gradnje,
- lastnika ali lastnice posameznega dela stavbe
- uporabnika ali uporabnice dela stavbe
- upravnika večstanovanjske stavbe.
Z vpisom v kataster stavb boste lastniki nepremičnine svojo lastnino zavarovali. Z vpisom v kataster stavb boste svojo nepremičnino izkazali, ker bo vpisna v zemljiško knjigo.